Dotychczas o Warszawie, jej architekturze, dziedzictwie i przestrzeni miejskiej można było przeczytać na stronie społecznościowej na Facebooku Tu było, tu stało, która zgromadziła niemałą liczbę osób zainteresowanych poruszanymi przez nich tematami (ponad 117 tysięcy „polubień”). 

Tu było, tu stało można już znaleźć nie tylko na Facebooku, ale także pod adresem www.tubylotustalo.pl.

 

21 marca 2017 r. w niedawno zmodernizowanym gmachu Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy przy ul. Koszykowej, Patrycja Jastrzębska – inicjatorka TBTS i prezeska Stowarzyszenia MASŁAW, zaprezentowała finał kilkunastomiesięcznej pracy osób związanych z TBTS – Od dłuższego czasu widzieliśmy, że naszej inicjatywie nie wystarcza komunikacja przez media społecznościowe. Mamy po prostu o wiele więcej do powiedzenia niż możemy zmieścić w pojedynczym poście na Facebooku – mówi Jastrzębska – Chcieliśmy stworzyć platformę, gdzie o wybranych problemach, tematach będziemy mogli pisać szerzej. Do współpracy zaprosiliśmy także architektów, historyków sztuki i innych specjalistów, którzy przybliżają zagadnienia związane z dziedzictwem, architekturą i przestrzenią Warszawy. Mamy nadzieję, że nasza strona stanie się platformą wymiany myśli o naszym mieście, a także bazą wiedzy o tym co zostało wyburzone lub przekształcone w Warszawie po 1989 r. Chodzi o obiekty cenne ze względu na wartość artystyczną bądź historyczną, które znikały na naszych oczach, jak Supersam, Parowozownia, koszary na 29 Listopada, Pawilon Chemii czy Sezam.

Co możemy zobaczyć na stronie www.tubylotustalo.pl?

Na stronie umieszczono mapę obiektów wyburzonych i przekształconych po 1989 r.

Choć sama mapa nie jest nowym pomysłem (powstała już w 2010 r. i była początkiem działania inicjatywy), to jednak została pokazana w zupełnie nowej szacie graficznej, dodana została nawigacja, dzięki której możemy wyszukiwać obiekty według dekady/dzielnic/funkcji. Zostały także dodane nowe obiekty, a także autorzy strony stworzyli bazę obiektów wyburzonych i przekształconych, gdzie znajdziemy również inne fotografie danego budynku.

Społeczne Archiwum Warszawy (SAW) – to kolejny element strony. Jest efektem kilkumiesięcznej społecznej akcji, podczas której zespół TBTS oraz wolontariusze zbierali fotografie oraz wypowiedzi mieszkańców związane z danymi miejscami i budynkami stolicy. Na podstawie zgromadzonego materiału powstała baza unikatowych fotografii i wspomnień warszawiaków (mieszkańcy stolicy przekazali TBTS ponad 700 fotografii, z czego najstarsze pochodzą z lat przedwojennych, a najmłodsze z początku lat 2000). Każdy też może poprzez formularz na stronie przesłać zdjęcie związane z Warszawą!

Artykuły i wywiady dotyczące architektury, ochrony dziedzictwa kulturowego, przestrzeni miejskiej Warszawy to kolejny element strony tubylotustalo.pl. Jej autorami są znani architekci, historycy sztuki, varsavianiści: Hubert Trammer, Grzegorz Mika, Anna Cymer, Anna Brzezińśka Czerska, Patrycja Jastrzębska, Małgorzata Kuciewicz. Artykuły otwiera wywiad z prof. Baraniewskim (historyk sztuki, ASP Warszawa) na temat zmian jakie zaszły po 1989 r. w przestrzeni Warszawy oraz obecnych gorących tematach związanych z architekturą i dziedzictwem stolicy.

Ponadto na stronie znalazł się także dział Zabytki i prawo, gdzie zamieszczono wybrane zagadnienia związane z ochroną dziedzictwa w Polsce.

Premierze strony towarzyszyła debata: „I komu to przeszkadzało? Wyburzone/przekształcone po 1989 r.”. Goście debaty: prof. ASP dr hab. Waldemar Baraniewski, Michał Krasucki, p.o. Stołecznego Konserwatora Zabytków, Małgorzata Kuciewicz - architektka, Centrala, Tomasz Lec – architekt, społecznik. Moderatorka: Patrycja Jastrzębska – historyczka sztuki, Tu było, tu stało, Stowarzyszenie Masław.

Organizatorzy

     

Partnerzy projektu

               

Patroni medialni

                      

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie
w ramach Programu "Patriotyzm Jutra".