Od kwietnia do października 2016 r. przeprowadziliśmy 24 spacery architektoniczne po Dzielnicy Śródmieście – po 12 w cyklu wiosennym i jesiennym. Ich tematyka dotyczyła interesującego dziedzictwa kulturowego Dzielnicy Śródmieście oraz zmian zachodzących w przestrzeni i była związana z wydaną w 2015 r. bezpłatną mapą „Tu było, tu stało 3. Przekształcenia architektury Warszawy po 1989 r.”. Spośród 20. obiektów, które się na niej znalazły większość znajduje się w Dzielnicy Śródmieście.

  

Spacery prowadzili architekci i historycy sztuki: Patrycja Jastrzębska (historyczka sztuki, varsavianistka), Małgorzata Kuciewicz (architektka), Grzegorz Mika (architekt, varsavianista), Małgorzata Pastewka (architektka), Grzegorz Piątek (architekt, krytyk architektury), Agnieszka Rumińska (historyczka sztuki, redaktorka Co jest grane 24), Tomasz Siwiec (architekt), Hubert Trammer (architekt).

  

Oprowadzając omawiali przykłady obiektów świetnie wpisujących się w przestrzeń miasta i dla niej charakterystycznych, ale także mniej znanych jak willa Romualda Gutta. Przewodnicy zwracają uwagę na inwestycje, które doprowadziły do zdecydowanie pozytywnej zmiany w danym obiekcie lub miejscu publicznym, np. Dworzec Warszawa-Powiśle, biurowiec Prezydium Rządu, osiedle Jazdów i kolonia Profesorska.

Tematy spacerów:

1. Plac Defilad – przestrzeń do zagospodarowania Prowadzenie: Patrycja Jastrzębska

2. Ściana Wschodnia Prowadzenie: Tomasz Siwiec

3. Na wschód od Ściany Wschodniej Prowadzenie: Grzegorz Mika

4. Starówka warszawska – udana kreacja architektoniczna? Prowadzenie: Małgorzata Pastewka

5. Plac Teatralny i okolice Prowadzenie: Grzegorz Piątek

6. Osiedle Profesorskie i Osiedle Jazdów Prowadzenie: Małgorzata Kuciewicz

7. Ściana Zachodnia – brakujące centrum Prowadzenie: Grzegorz Mika

8. Dworce Linii Średnicowej Prowadzenie: Hubert Trammer

9. Plac Grzybowski i okolice Prowadzenie: Tomasz Siwiec

10. Dzielnica Ministerstw Prowadzenie: Agnieszka Rumińska

11. Muranów – osiedle pomnik Prowadzenie: Patrycja Jastrzębska

12. Bulwary wiślane i Akademia Sztuk Pięknych Prowadzenie: Małgorzata Kuciewicz

Spacerom towarzyszył konkurs fotograficzny dotyczący dziedzictwa architektonicznego Dzielnicy Śródmieście. Autorom najciekawszych zdjęć przekazaliśmy atrakcyjne nagrody książkowe.

I miejsce: Regina Majewska

II miejsce: Paweł Ceran

III miejsce: Karolina Stadnik

Organizatorzy: Tu było, tu stało, Masław Stowarzyszenie Patroni medialni: Architektura Murator, Bryła, Co Jest Grane24, Radio Kolor 103 FM, TVP Kultura, Urbnews, Warszawski Serwis Kulturalny Projekt był współfinansowany przez m.st. Warszawa, Dzielnica Śródmieście.

Jeśli chcesz zamówić spacer architektoniczny – skontaktuj się z nami: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.