Wciąż trwają zapisy na warsztaty rodzinne w ramach tegorocznego cyklu. Uczestników czeka architektoniczna podróż przez epoki i najróżniejsze zakątki świata. Pierwsze spotkanie 16 września w Służewskim Domu Kultury.

Dla kogo?

Dla dzieci w wieku 6–10 lat wraz z rodzicami lub opiekunami

Kiedy i gdzie?

Co sobota od 16 września do 9 grudnia
w Służewskim Domu Kultury, ul. Bacha 15, Warszawa

Co?

Zabierzemy dzieci w architektoniczną podróż przez wieki. Zaczniemy od egipskich piramid i miast budowanych przez Inków i Majów, a skończymy na współczesnej architekturze… a nawet pójdziemy dalej i wyobrazimy sobie, co może powstać w przyszłości! Dzięki bogatym materiałom wizualnym dzieci zobaczą, jak wyglądały dawne miasta i architektura oraz jak buduje się współcześnie.

Podczas warsztatów wcielimy się także w architektów z najróżniejszych epok oraz zakątków świata i będziemy budować własne miasta i obiekty. Będziemy ciąć, kleić, składać, malować, planować i ustawiać. Inspirując się historią, uruchomimy dziecięcą wyobraźnię.

W ramach cyklu “Przypadek miasto 3” przeprowadzimy 12 warsztatów, z których każdy będzie trwać około 2 godzin. Cykl został pomyślany tak, by przybliżyć młodym uczestnikom problematykę związaną z architekturą, przestrzenią miejską, dziedzictwem kulturowym, pejzażem kulturowym, ochroną zabytków i urbanistyką.

Poziom zajęć będzie dostosowany do wieku uczestników. Zamiast szkolnego wykuwania dat i trudnych terminów pokazujemy, jak uczestniczyć w kulturze poprzez zabawę. Dzieci zauważają, że architektura nas otacza i mają swoje zdanie na jej temat. Podczas warsztatów poznają narzędzia, żeby ją zrozumieć, mówić na jej temat, a w przyszłości - ją współkształtować.

  

Wejściówki w cenie 19 zł będzie można rezerwować mailowo pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Płatność za warsztaty będzie przejmowana bezpośrednio przed zajęciami. Liczba miejsc ograniczona.

 

Zapraszamy także na stronę wydarzenia na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/517877968546091

 

Organizatorzy

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patroni medialni

Terminy i tematy warsztatów

16 września 2017, godz. 11.00
Z Egiptu do Ameryki Południowej. Odkryjmy tajemnice piramid!

Podczas warsztatów przyjrzymy się starożytnym piramidom – zarówno tym najsłynniejszym, których strzeże egipski Sfinks, jak i tym mniej znanym, budowanym przez Majów, Inków i Azteków w Ameryce Południowej. Zastanowimy się, po co stawiano te ogromne budowle, oraz zajrzymy też do ich wnętrza. Poszukamy również piramid we współczesnej architekturze, a na koniec stworzymy własne budowle!

23 września 2017, godz. 11.00
Starożytne amfiteatry. Co kryło się pod maską?

Jak wyglądał starożytny amfiteatr? Jakie sztuki tam przedstawiano? Co ocalało z tych kamiennych budowli? Na warsztatach przeniesiemy się kilka tysięcy lat w przeszłość i spróbujemy odtworzyć starożytną atmosferę i architekturę. Zastanowimy się również, jakie elementy dawnych teatrów można odnaleźć w tych całkiem współczesnych.

30 września 2017, godz. 11.00
Co się chowa na granicy Ursynowa? Gra spacerowa

Zaczniemy przy Służewskim Domu Kultury… i wykorzystamy okazję, by porozmawiać o jego nowoczesnej architekturze! Potem ruszymy odkrywać zielony Służew. Dzieci dowiedzą się, jak i kiedy powstało osiedle Służewiec oraz co było tu wcześniej. Poszukamy najstarszego domu w okolicy oraz najmniejszych mieszkańców dolinki. Zastanowimy się, czy bloki mogą być zabytkami. Będziemy przyglądać się architekturze i zieleni, szukać ciekawostek, doświadczać miasta i uczyć się jego historii. Nie zabraknie zagadek, quizów i zadań związanych z miejscami, które wspólnie odwiedzimy.

7 października 2017, godz. 11.00
Osady i grody. Jak mieszkano, gdy nie było miast?

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się, jak mieszkano na ziemiach polskich, zanim pojawiły się pierwsze miasta. Przyjrzymy się osadom takim jak Biskupin oraz pierwszym grodom książęcym. Czy mieszkanie w domu z gliny i słomy mogłoby być atrakcyjne w czasach współczesnych? Okazuje się, że od naszych przodków możemy nauczyć się... ekologicznego budowania!

14 października 2017, godz. 11.00
Co podpiera dach świątyni?

Tym razem weźmiemy na warsztat kolumny, słupy i filary. Z tych prostych elementów można stworzyć niezliczoną liczbę kombinacji! Przekonamy się o tym na przykładzie greckich budowli, rzymskich akweduktów czy gotyckich świątyń. Nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne sprzed wieków dotąd inspirują architektów na całym świecie.

21 października 2017, godz. 11.00
Przepis na idealne miasto

Urbanistyczne utopie sprzed lat (a nawet wieków!) wciąż zachwycają i inspirują. Podczas warsztatu przyjrzymy się renesansowym miastom idealnym, XIX-wiecznym miastom ogrodom, a także projektom słynnego Le Corbusiera. Zastanowimy się również, jak dziś wyobrażamy sobie miasto, w którym wszystkim mieszkańcom żyje się wygodnie i szczęśliwie.

28 października 2017, godz. 11.00
Światła, cienie, fale, spirale – w krainie baroku

Oprócz domów i biur w miastach znajdziemy także eleganckie pałace i opływające w ozdoby kościoły. Wiele z najpiękniejszych budowli powstało w epoce baroku. Ich bogate, oryginalne dekoracje to perły skryte pośród innych budynków naszych miast. Warto przyjrzeć się bliżej ich niesamowitej różnorodności.

4 listopada 2017, godz. 11.00
Ogrody nie z tej ziemi

Zieleń w mieście to nie tylko skwery i parki! Opowieści o nietypowym wprowadzaniu roślinności pochodzą jeszcze z czasów starożytnych. Słyszeliście o słynnych wiszących ogrodach królowej Semiramidy? Zainspirowały one architektów do umieszczania zieleni na budynkach – ich dachach, ścianach czy tarasach.

18 listopada 2017, godz. 11.00
Ornament. Roślina zaklęta w kamieniu i stali

Secesja to wyjątkowa epoka, kiedy do tworzenia delikatnych, finezyjnych dekoracji wykorzystywano szkło i stal. Architekci czerpali inspirację ze świata przyrody, m.in. roślin czy owadów. W Warszawie i innych polskich miastach możemy znaleźć niestety tylko pojedyncze przykłady takich ornamentów… ale od czego jest wyobraźnia? Wspólnie stworzymy projekty, inspirując się zielnikami oraz zdjęciami kolorowych motyli i ważek!

25 listopada 2017, godz. 11.00
Czy można zamieszkać w fabryce? Architektoniczne eksperymenty

Odpowiedzi na tytułowe pytanie będziemy szukać na dwa sposoby. W pewnym momencie historii architekci chcieli, aby nasze domy i szkoły wyglądały prawie jak fabryki! Z drugiej jednak rozwój sprawił, że wiele budynków przemysłowych przestało być potrzebnych i trzeba było dla nich znaleźć inną funkcję. Poznamy przykłady obu tych podejść, a przy okazji zastanowimy się nad tym, czym jest rewitalizacja - bardzo ważne pojęcie w dzisiejszych rozważaniach o mieście.

2 grudnia 2017, godz. 11.00
Budynek czy statek kosmiczny?

Współczesne budownictwo to nie tylko prostokątne kostki! Nowoczesne materiały i technologie pozwalają projektować konstrukcje przypominające chmury, bakterie czy statki kosmiczne. Słynni architekci tacy jak Zaha Hadid czy Frank Gehry potrafią urzeczywistnić najbardziej szalone fantazje! A jakie wizjonerskie pomysły będą mieli młodzi uczestnicy zajęć?

9 grudnia 2017, godz. 11.00 | Architektoniczna mapa świata

Nasze ostatnie spotkanie będzie okazją do podsumowania… i kompletnej zmiany podejścia! Dotąd dzieci wcielały się w projektantów, a tym razem będą mogły wejść w rolę krytyków architektury. Młodzi eksperci wybiorą najciekawsze spośród budynków z różnych epok poznanych na wcześniejszych zajęciach. Będą kierować się ich estetyką, oryginalnością rozwiązań i konstrukcji oraz znaczeniem w historii. Wynikiem warsztatów będzie mapa zawierająca krótki opisy autorstwa uczestników, którą udostępnimy w internecie.