Ułatwienia dostępu

W ciągu ostatnich dekad w Warszawie zaszły ogromne zmiany. Miasto odbudowane z ruin po drugiej wojnie światowej doznało kolejnych radykalnych przeobrażeń przestrzeni i architektury po 1989 roku.

Za jakimi budynkami, przestrzeniami i elementami miejskiego krajobrazu tęsknimy? Czy ich utrwalenie na fotografiach rekompensuje nam w jakimś stopniu tę stratę? Jaką rolę w procesie budowania pamięci miasta odgrywają mniej reprezentacyjne, amatorskie fotografie z rodzinnych archiwów?

Most Poniatowskiego, w tle za mostem Saska Kępa. Statek Bajka cumuje w miejscu, gdzie również po wojnie była przystań. Obecnie to Bulwar Grzymały-Siedleckiego pomiędzy mostem Poniatowskiego i kolejowym., 1938, zbiory rodziny KowalewskichMost Poniatowskiego, w tle za mostem Saska Kępa. Statek Bajka cumuje w miejscu, gdzie również po wojnie była przystań. Obecnie to Bulwar Grzymały-Siedleckiego pomiędzy mostem Poniatowskiego i kolejowym., 1938, zbiory rodziny Kowalewskich

Debata w ramach Społecznego Archiwum Warszawy

Podczas debaty w Muzeum Powstania Warszawskiego wspólnie poszukamy odpowiedzi na te pytania. Zastanowimy się, czym jest pamięć miasta oraz co ją tworzy, a także porozmawiamy o tym, na ile miejski krajobraz staje się polem walki. Przed debatą zaprezentujemy także wybrane zbiory Społecznego Archiwum Warszawy i podsumujemy efekty tegorocznej pracy nad kolekcją.

Debata odbędzie się 12 grudnia o godzinie 18.00 w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego.

W debacie udział wezmą:

  • Anna Cymer – historyczka sztuki, krytyczka architektury i dziennikarka, autorka wydanej w 2018 roku książki "Architektura w Polsce 1945-1989
  • Małgorzata Kuciewicz – architektka, współzałożycielka i członkini grupy projektowej "Centrala"
  • Martyna Obarska – antropolożka miasta, badaczka i dziennikarka, zastępczyni redaktor naczelnej "Magazynu Miasta", autorka i redaktorka książek o tematyce miejskiej

Debatę poprowadzi Patrycja Jastrzębska – prezeska Stowarzyszenia Masław, pomysłodawczyni akcji Tu było, tu stało oraz inicjatorka Społecznego Archiwum Warszawy.

 

Wybierasz się na debatę? Zaznacz, że będziesz obecny/a , na stronie wydarzenia na Facebooku!

 

Czym jest Społeczne Archiwum Warszawy?

  • Społeczne Archiwum Warszawy (SAW) to kolekcja zdjęć i nagrań audio z Warszawą i jej architekturą w roli głównej.
  • Zbieramy fotografie z prywatnych albumów mieszkańców i miłośników Warszawy od 2016 r.
  • Dotąd zgromadziliśmy i opracowaliśmy ponad 800 zdjęć pokazujących, jak zmieniała się Warszawa od lat 30. XX w. do początku XXI w.
  • Zbiory dostępne są na naszej stronie http://tubylotustalo.pl/spoleczne-archiwum

Fot. zbiory rodziny Olszaków. Odgruzowywanie ruin - okolice ul. Ogrodowej przy al. Jana Pawa II, 1940 rok.Fot. zbiory rodziny Olszaków. Odgruzowywanie ruin - okolice ul. Ogrodowej przy al. Jana Pawa II, 1940 rok.

Organizatorzy

Partnerzy projektu

Projekt realizowany dzięki wsparciu finansowemu m. st. Warszawa.

Patroni medialni Społecznego Archiwum Warszawy