Porozmawiajmy o młodych zabytkach!

Przywykliśmy do myślenia i mówienia o dziedzictwie w kontekście przeszłości. Tymczasem zabytkami stają się obiekty nie tylko młode, ale też takie które towarzyszą nam na co dzień – w których mieszkamy, pracujemy czy na przykład robimy zakupy. Do tematu powojennego modernizmu powoli dołącza postmodernizm i architektura lat 90. Czy umiemy już dostrzec w niej wartość? Które obiekty powinny zostać objęte ochroną? Z drugiej strony co mówią o nas zabytki "budowane na nowo", takie jak Rotunda czy Smyk? Czy możemy już wypracować standardy dla młodego dziedzictwa?

To tylko kilka wątków, które poruszymy podczas dyskusji. Debatę poprowadzi Patrycja Jastrzębska, założycielka inicjatywy Tu było, tu stało, a w dyskusji wezmą udział:

  • Michał Krasucki – Stołeczny Konserwator Zabytków
  • Anna Cymer - historyczka sztuki, autorka książki "Architektura w Polsce 1945 - 1989"
  • Aleksandra Stępień-Dąbrowska – historyczka sztuki, badaczka architektury postmodernizmu i lat 90
  • Mikołaj Kołacz - architekt

Zapraszamy w czwartek, 12 grudnia o g. 18.30 do Zodiak Warszawski Pawilon Architektury.

 

1. Przemiany w krajobrazie Woli, 2019 r., fot. Patrycja Jastrzębska; 2. Rotunda PKO, 2016 r., fot. Mateusz M. Opasiński i kompulsywna fotografia; 3. Kolmex, 1992 r., fot. Kolej na rower; 4. Hotel Sobieski, fot. Anna Cymer; 5. Cepelia, 1971 r., fot. G.Rutowska / NAC.1. Przemiany w krajobrazie Woli, 2019 r., fot. Patrycja Jastrzębska; 2. Rotunda PKO, 2016 r., fot. Mateusz M. Opasiński i kompulsywna fotografia; 3. Kolmex, 1992 r., fot. Kolej na rower; 4. Hotel Sobieski, fot. Anna Cymer; 5. Cepelia, 1971 r., fot. G.Rutowska / NAC.