Od grudnia część zbiorów SAW funkcjonuje w formie papierowej. Wydaliśmy album, do którego trafiło ponad sto fotografii z naszych zbiorów, a tak naprawdę... z albumów Warszawiaków.

 

Widać na nich Warszawę od lat 30. do początków XXI w. Rozbiórka kina Moskwa, zakupy na Wolumenie czy powoli wyrastające wśród pól osiedle Gocław to niektóre momenty utrwalone na zdjęciach. Fotografie powstawały głownie z myślą o rodzinnych zbiorach, ale jeśli zajrzeć głębiej w kadr, można zobaczyć na nich zmieniająca się przestrzeń Warszawy. 
-
Fotografie zgromadzone w SAW pokazują te obiekty w kontekście zwykłego życia. Rzadko kiedy sam budynek jest bohaterem zdjęcia. Najczęściej gra rolę drugoplanową, pojawia się w tle kadru z niedzielnego spaceru, ważnego wydarzenia czy miejskiej wycieczki. Role pierwszoplanowe grają ludzie – pisze we wstępie do albumu Patrycja Jastrzębska, inicjatorka Społecznego Archiwum Warszawy.

W albumie znalazły się też zdjęcia z ważnych momentów z życia stolicy - pogrzeb J. Piłsudskiego, demonstracje, budowa trasy W – Z i wystawa psów rasowych na Stadionie Dziesięciolecia – m. in. te wydarzenia warszawiacy umieścili w rodzinnych albumach. Wychodząc poza kontekst Warszawy: ten zbiór fotografii świetnie pokazuję również jak zmieniała się moda czy styl życia. To także, po prostu, piękne zdjęcia.


Premierze w Domu Spotkań z Historią towarzyszyła dyskusja, poświęcona m.in. roli prywatnych archiwów w dokumentowaniu historii miasta. Z rozmowie udział wzięli: Patrycja Jastrzębska (prezeska Stowarzyszenia Masław, założycielka Tu było, tu stało), Grzegorz Mika (architekt, varsavianista, który przekazał do SAW część rodzinnych zdjęć), Tomasz Kubaczyk (fotograf, fotoedytor) i Iwona Makowska (Archiwum Historii Mówionej, Dom Spotkań z Historią). Spotkanie poprowadził Cezary Polak. Nagrania z dyskusji można odsłuchać tutaj.

 

 

  

Album Społecznego Archiwum Warszawy jest bezpłatnym wydawnictwem. Pierwsze egzemplarze trafiły do darczyńców, którzy wzbogacili zbiory SAW swoimi fotografiami i uczestników premierowego spotkania. Kolejne powędrują m. in. do bibliotek.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zdecydowali się podzielić z nami swoją kolekcją fotografii.

 

O albumie Społecznego Archiwum Warszawy można posłuchać i poczytać m.in.:

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.