Plac Defilad. Widok w kierunku skrzyżowania ulic Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich. Widoczny fragment karuzeli w wesołym miasteczku na placu Defilad. W tle widoczny Hotel Forum, po lewej biurowiec Uniwersalu, Rotunda PKO i domy towarowe Centrum. Lata 1990-98. Fot. Marta Zielińska
Rok 2022 upłynął w SAW pod znakiem fotografii z lat 90.
Wielki bazar w środku miasta, wesołe miasteczko na placu Defilad, ogromny baner reklamujący „kowbojskie papierosy”, niezliczone budki z zapiekankami czy hot dogami, sex-shopy, słoń na placu Zamkowym, King Kong na Pałacu Kultury – taki obraz Warszawy lat 90. wyłania się z amatorskich zdjęć, które pozyskaliśmy do zbiorów Społecznego Archiwum Warszawy w tym roku. Warszawy kolorowej, krzykliwej, przaśnej, ale też… fascynującej. Tamto miasto wielu z nas wspomina z nieukrywanym sentymentem.
Plac Zamkowy. W głębi widoczne fragmenty murów obronnych, kościół św. Marcina przy ulicy Piwnej oraz kamienica przy placu Zamkowym 1/13 Fot. Małgorzata Kukowska, lata 90.
„Stwórz z nami fotokolekcję lat 90.” – pod tym hasłem na początku roku przeprowadziliśmy wraz z Muzeum Warszawy społeczną akcję zbiórki amatorskiej fotografii. Akcja okazała się olbrzymim sukcesem – zebraliśmy prawie 2600 fotografii i skanów! Efekty możecie już podziwiać w muzealnych murach przy Rynku Starego Miasta – wystawa Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90. będzie otwarta do 19 lutego 2023 roku.
Na wystawę trafiły fotografie nie tylko pozyskane podczas samej zbiórki, lecz także pochodzące ze Społecznego Archiwum Warszawy, zebrane we wcześniejszych latach przez nasze stowarzyszenie. Są to kadry z prywatnych zbiorów Marty Zielińskiej, Krzysztofa Olszaka, Zofii Przetakiewicz, rodziny Sternickich, Małgorzaty Kuciewicz, Małgorzaty Kukowskiej, Izabelli Dziewanowskiej, Grzegorza Szklarka.
Na fotografiach z lat 90. odnajdziemy Warszawę, jakiej już nie ma, wraz z przestrzeniami i obiektami, które zniknęły z przestrzeni stolicy w transformacyjnym chaosie. Patrzymy zatem na kino Moskwa, utrwalone w momencie wyburzania (1996) przez Małgorzatę Kuciewicz. City Center, hotel Mercure, Sezam, terminal na Okęciu czy biurowiec Uniwersal – to obiekty, które jeszcze pod koniec XX wieku były obecne w pejzażu miejskim stolicy. Zmieniały się też przestrzenie osiedlowe. Gocław, Natolin,, Wilanów, Jelonki – trudno obecnie poznać niektóre z tych miejsc widocznych na fotografiach wykonanych zaledwie trzy dekady temu.
Ten obszerny zasób jest systematycznie opracowywany. Poniżej prezentujemy wybrane fotografie od każdego z darczyńców, ale już niedługo nasze archiwum poszerzy się o kolejne zdjęcia. Zapraszamy do podróży w czasie. Poczujcie klimat lat 90.!
Plac Zawiszy. Karuzela na terenie wesołego miasteczka. W głębi za drzewami widoczny fragment elwacji Hotelu Sobieski. Zofia i Stanisław Giers zbiory rodzinne. Lata 90.